Nesnesitelná lehkost vysávání...
30.11.2005
Obchodní domy i malé elektro obchůdky jsou plné vysavačů všech možných barev, tvarů i funkcí. Můžete si koupit vysavač obyčejný, vodní, bezsáčkový nebo vysavač, který vysává bez vás. I ceny jsou stále příznivější. Zdání ovšem někdy klame. Podle čeho se při nákupu orientovat?
Než se vypravíte na nákup nového vysavače, měli byste mít jasno, jaký přistroj vlastně chcete. V obchodech i v domácnostech stále převládají běžné vysavače na suché vysávání se sáčkem, který po naplnění vyhodíte do koše a do vysavače umístíte nový. Lze si tak snadno udělat představu, jaké neuvěřitelné množství prachu, vlasů, chlupů, drobků a jiných nečistot jste vysáli.
Velmi oblíbené jsou také takzvané volní vysavače, které můžete použít na suché vysávání, stejně jako na mokré vysávání, šamponování nebo mytí oken. I mezi těmito přístroji existuje řada rozdílů – některé jsou schopny pouze vysávat tekutiny, ovšem nelze s nimi koberce šamponovat. Nevýhodou „vodních“ vysavačů jsou jejich větší rozměry a hmotnost a tudíž horší skladnost. Některé přístroje zachycují spíše hrubé nečistoty, a jsou tak nevhodné do domácnosti alergiků.
Ze zahraničí se k nám v posledních letech vrátily tyčové vysavače. Oblíbené jsou zejména pro svou skladnost (lze je zavěsit do komory či do skříně), ovšem některé z nich nejsou příliš variabilní a neumožňují oddělit hubici od hadice. Do těžko přístupných míst (rohy, štěrbiny) se tak vůbec nedostanete.
Zcela zvláštní skupinu, která zatím nemá mnoho příznivců, tvoří samostatné vysavače ve tvaru UFO. Tito roboti zvládnou vysávání bez lidské asistence a sami se také dostanou do dobíjecí stanice. Nabízí je zatím jen několik výrobců v různých cenových hladinách. Právě cena je zatím jednou z překážek při nákupu, některé firmy jej však nabízejí již od 7 tisíc korun. Vysavač také nezvládne členitý terén, schody, stupínky nebo přechod přes práh.
Pokrokem u novějších vysavačů je zejména ergonomie. Vysavače jsou vyráběny tak, aby bylo vysávání příjemné, nemuseli jste se při něm ohýbat ani při vysávání pod nízkými kusy nábytku. Pokud jsou tlačítka dosti veliká, vysavač lze ovládat nohou.
Také příslušenství vysavačů nabízí nové a nové užitečné doplňky. Hubice s rotačním kartáčem, který odstraní z koberců psí chlupy i vlasy, je již celkem samozřejmostí. Pomocí příslušenství pohodlně vysajete také všechny rohy, čalounění, plovoucí podlahu, klávesnici počítače nebo dokonce žaluzie a těleso ústředního topení.
Zásadním rozdílem mezi novými a staršími vysavači je systém filtrace. Starší přístroje, ať měly sebe silnější elektromotory, nedokázaly vysát mikročástice, respektive je dokázaly vysát, ale na druhé straně je vyfukovaly zase zpět do místnosti. Alergikům se tak mohlo vysávat i několikrát denně, ale alergeny (roztoči, pyly, bakterie, viry) bohužel zůstávaly. Dnešní vysavače mají takzvané mikrofiltry, které tyto miniaturní částice zadrží. Nejlepší z filtrů (HEPA filtry) se objevují u dražších vysavačů a dokáží pohltit i nejrůznější pachy včetně cigaretového kouře. S výkonnější filtrací také nutně stoupá výkon přístroje (nyní obvykle 1600 až 2000 Wattů) a bohužel také spotřeba elektrické energie. Ty nejchytřejší vysavače dokáží indikovat také množství prachu ve vysávaném vzduchu a kontrolka vás upozorní, že vysávaný vzduch je již čistý.
Hitem posledních let u nás jsou bezsáčkové vysavače, které se objevují v nejlevnějším a méně kvalitním provedení, většinou pocházejícím z Číny, ale také v provedení velmi kvalitním od renomovaných značek. Výhodou je samozřejmě ušetřený peníz za nákup sáčků, viditelnost nečistot a plnosti nádoby, nevýhodou pak bohužel horší manipulace s obsahem nádoby na nečistoty. Není zaručeno, že její vyprázdnění proběhne zcela bez úniku nečistot mimo.
Tipy:
• chcete-li mít přehled o plnosti sáčku, pořiďte si vysavač se signalizací, s přeplněným sáčkem se výkon snižuje až na polovinu,
• centrální vysavače již mají i svou bytovou variantu – takzvané nástěnné provedení lze zavěsit i do kuchyňské linky a pokud není možné řešit výfuk mimo dům, lze jej nahradit cirkulací a filtrací přes HEPA filtr, dosah hadice je potom od zásuvky až 15 metrů.
Foto: archiv firem Hoover, Electrolux, Dyson
Články s podobnou tématikou
Centrální vysavač není luxus
Byl jednou jeden vysavač
Když vysavač zapáchá
Aby se nám doma dobře dýchalo
Článek byl zobrazen 18062 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče

Cyklonové versus sáčkové vysavače – jak vybírat a na co se zaměřit?
Rozdíl mezi cyklonovými a klasickými sáčkovými vysavači je hlavně v tom, že ty cyklonové pracují bez sáčků. Rozdílů je ale mnohem více, a možná vás následující článek přesvědčí, že sáčkovým vysavačům už tak trochu odzvonilo. Jaká je tedy současná nabídka v oblasti vysavačů?

AKU kuchyňské spotřebiče využijete doma i na cestách
Kuchyňské spotřebiče jako mixéry, šlehače nebo sekáčky jsou tradičně elektrické. K jejich provozu potřebujeme po ruce elektrickou zásuvku nebo dostatečně dlouhý kabel. Novinkou jsou aku spotřebiče na bateriový pohon, se kterými můžete pracovat kdekoliv – doma, na chalupě, na zahradě nebo i na dovolené v kempu.

Zázrak jménem mikrovlnná trouba
Mikrovlnná trouba je výtečným pomocníkem každé hospodyňky. Ušetříte s ní spoustu času i hromadu čistého nádobí. V některých domácnostech už dokonce nahrazuje klasický sporák.

Vybíráme vhodný odšťavovač
K létu neodmyslitelně patří také hromady čerstvého ovoce a zeleniny. Mnohdy v parném horku nemá člověk chuť na klasický oběd a bohatě jej zasytí i jen tyto "lehké" potraviny. Stále větší oblibě se těší zejména výživné ovocné či zeleninové šťávy, a tak by ve vaší kuchyni neměl chybět kvalitní odšťavovač.

8 důvodů, proč si vybrat parní pračku
Vybíráte pračku? Rozhodujete se, zda sáhnout po levnější automatické pračce bez parních funkcí, po středně drahé pračce s přídavnou funkcí páry, nebo po pračce čistě parní, ale náležející k nejdražším z celé nabídky? Jestli si můžete jen trochu dovolit připlatit za páru, pojďte se s námi podívat, jaké výhody nabídne při praní, ale i po něm. Ukážeme vám 8 důvodů, proč si za páru připlatit.

Energetické třídy a úspora energie v domácnosti
V každé domácnosti se nachází velké množství nejrůznějších elektrických spotřebičů, které dohromady spotřebovávají poměrně hodně elektřiny, jejíž cena navíc neustále roste. Provoz těchto domácích spotřebičů se tak nepříjemně odráží na obsahu našich peněženek. Jak ušetřit a co dělat proto, aby byla spotřeba co nejnižší? Kupujte energeticky úsporné spotřebiče!

10 tipů na vánoční dárek aneb darujte praktický malý spotřebič
Stále ještě nemáte nakoupeno pod stromeček a přemýšlíte, čím byste své blízké překvapili? Věnujte jim některý z praktických drobných spotřebičů, které určitě ocení každý, kdo chce mít vymazlenou domácnost. Tihle pomocníci určitě stojí za to.

Jaké parametry sledovat při výběru myčky nádobí?
Myčka nádobí je dnes běžnou součástí vybavení kuchyně, a u novostaveb nebo rekonstruovaných kuchyní je naprostým standardem. Při výběru je dobré se zaměřit na několik základních kritérií, ale všímat si i zdánlivých detailů, které mohou zpříjemnit nebo naopak zkomplikovat každodenní používání myčky.