Jak vybrat kuchyňský robot – sledujte materiály, příkon i příslušenství
23.10.2020
Kuchyňský robot je velmi užitečný pomocník, zvláště pokud rádi pečete a vaříte. Dobře vybavený robot dokáže nahradit několik kuchyňských spotřebičů a některé dokonce i vařič. Jak tedy vybírat kuchyňského robota, abyste využili všechny jeho funkce? A na jaké další parametry se zaměřit?
K jakému účelu si robota kupujete?
To je první a zásadní otázka, tedy, co budete v robotu připravovat, k čemu ho budete používat. Základní funkce každého robota jsou šlehání, míchání a hnětení. I ten nejlevnější robot je zpravidla vybaven třemi metlami – jedna je určena na šlehání bílků a šlehačky, další potom na řidší a hutnější těsto. Díky těmto základním funkcím je robot ideálním pomocníkem při pečení. Výhoda oproti ručnímu šlehači je ta, že robot pracuje sám, nemusíme jej držet v ruce a kromě námahy ušetříme také čas, ve kterém si můžeme připravit další ingredience, vymazat plech apod.
Pokud ale chcete, aby byl robot opravdu multifunkční spotřebič, je možné vybírat z řady dalších funkcí – mixování, odšťavňování, strouhání, mletí masa, plnění klobás, výroba domácích nudlí, cukroví, mlýnek na mák nebo obilí, mlýnek na kávu, bylinky a koření nebo výrobník zmrzliny. Ke všem těmto funkcím je pochopitelně třeba speciální příslušenství. Zdaleka ne všechny roboty toto nabízejí a umožňují. Je dobré tedy pečlivě promyslet, jaké příslušenství a funkce se vám hodí a do budoucna můžou hodit. Některé kuchyňské roboty jsou natolik univerzální, že příslušenství lze postupně dokupovat a dokonce pasuje i příslušenství ze starších typů robotů (např. u robotů ETA).
Velikost nádoby
Kuchyňské roboty jsou vybaveny různě velkou nádobou – mísou. Její objem vybíráme podle toho, pro kolik členů domácnosti pečeme a vaříme. Rozpětí velikosti nádob je široké od 0,5 litru až po 7 litrů u opravdu velkých robotů. Pro 3-4 člennou rodinu by vám měl dostačovat robot s mísou o objemu 3-4 litry, aby se do ní vešly všechny ingredience a metla je zvládla míchat.
Způsoby míchání
Většina robotů dnes nabízí tzv. planetární způsob míchání, což znamená že, podobně jako planety sluneční soustavy rotují kolem slunce a také kolem své osy, tak hnětací a šlehací metly rotují po obvodu a také kolem své osy. Některé roboty dokonce mají tzv. 3D pohyb, to znamená, že rotují ve 3 směrech pro co nejdokonalejší promíchání těsta.
Výkon resp. příkon robota
Tato hodnota nám říká, co všechno robot zvládne, co ještě tzv. utáhne. Ke šlehání šlehačky nebo bílků nepotřebujete moc velký výkon, ale aby robot zvládl i těžší např. kynuté těsto, už ano. Vůbec nejvyšší výkon pak potřebujeme při mletí masa nebo hnětení velmi těžkých těst. Robot s příkonem kolem 1000 W je už dostatečně silný, aby zvládl vše, co s robotem běžně děláte. Ty nejvýkonnější roboty mají příkon i 1500 W. Pokud robot nemá pojistku proti přehřátí a vy do něj naložíte více, než utáhne, hrozí, že vám shoří motor.
Použité materiály
Nejlevnější, ale také nejméně kvalitní jsou roboty vybavené plastovými díly. U nich je vysoce pravděpodobné, že dříve nebo později se vám nějaký ten zobáček nebo jiná křehká součást ulomí. A právě u těchto levných robotů není možné jednotlivé díly dokupovat, tak vám nezbude nic jiného, než kvůli kousku plastu vyhodit celý robot.
Ty nejkvalitnější roboty mají díly vyrobené z kovu, některé jsou dokonce celokovové a odpovídá tomu také jejich hmotnost. Kromě nádob a příslušenství sledujte také materiál převodů (plast nebo kov), které nejsou vidět, ale výrobci je uvádějí. Nádoby na mixování jsou zpravidla skleněné. Opravdu kvalitní robot z trvanlivých materiálů vám vydrží mnoho let a nemusí vás proto ani mrzet jeho vyšší cena.
Ceny kuchyňských robotů
Ty nejlevnější roboty startují na ceně kolem 1 500 Kč a můžeme od nich očekávat základní funkce, příkon kolem 600 W a plastové převody. Dobře vybavené roboty s příkonem kolem 1000 W, ale ještě stále plastovými převody, koupíte za cenu kolem 5 000 Kč a zhruba od 7 000 korun seženete robot s kovovými převody. Dále ceny rostou s počtem příslušenství a funkcí a také s výkonem, případně značkou. Ty nejdražší roboty stojí i 25 tisíc korun.
Autor: redakce
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 12397 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče
Osobní váhy měří hmotnost, tuk i vodu v těle
Nejfrekventovanějším přístrojem v řadě domácností bývá zejména první měsíc v roce osobní váha. Je to totiž období, kdy se lidé ještě snaží dodržovat nejrůznější novoroční předsevzetí. Ta zní většinou jednoznačně: „Zhubnu“!. Abychom však mohli sledovat, jak hezky jdou nadbytečná kila dolů, potřebujeme k tomu kvalitní a přesnou osobní váhu.
Potěšte své blízké praktickým dárkem do domácnosti
Nevíte, co pod stromeček? Chcete, aby dárky měly svůj účel? Pak vsaďte na praktické dárky do domácnosti. Protože i mixér, kulma, sada hrnečků nebo pánví může vypadat stylově a udělat velkou radost. Jen vědět, po čem při nákupu sáhnout…
Už vás dostihla retrománie?
Pokud jste milovníky starých časů a nevíte, kde sehnat nový nábytek s vizáží desítek let starých kousků či fungující elektrospotřebiče vypadající jako z 50. či 60. let, máme pro vás několik tipů, kde levnější i dražší věci v takzvaném retrostylu seženete.
Na co se zaměřit při výběru kombinované lednice? Sledujte spotřebu, vybavení i hlučnost
Při nákupu kombinované lednice je dobré dát si pozor na některá úskalí a sledovat a porovnávat klíčové parametry lednic jako je spotřeba, hlučnost, objem nebo vnitřní uspořádání a užitečné funkce a vychytávky. Výrobci používají pro některé funkce také speciální výrazy, ve kterých není jednoduché se zorientovat.
Jak vybírat akumulátorový vysavač? Sledujte výdrž baterie, dobu nabíjení i kapacitu baterie
Akumulátorové vysavače jsou velmi praktické z hlediska skladnosti, jednoduchosti ovládání a jejich mobility. Bezdrátové vysavače lze používat kdekoliv - doma, v autě, na chatě i na cestách. Při výběru však buďte opatrní, abyste nebyli některými parametry později zaskočeni.
Vybíráme žehličku – novinky na trhu
Zbavit se špinavého prádla je hračka. Výkonné pračky zvládnou vyprat a usušit prádlo bez naší přítomnosti, ale pověšení a žehlení stejně zabere čas. Moderní technologie už našla řešení, jak žehlením strávit času co nejméně.
Žehličky a žehlicí prkna doznaly převratných změn
V každé domácnosti by určitě neměla chybět žehlička. Přestože někteří lidé si nechávají prádlo za úplatu vyžehlit či mandlovat najatou firmou nebo si vystačí se sušičkou, která prádlo nemačká, občas je potřeba přežehlit košili, sukni nebo z hygienických důvodů oblečení pro miminka.
Tajemství půvabu rustikální kuchyně
Rustikální je vlastně selský, chcete-li také tradiční nebo klasický. Kde jinde ve svém domově zažíváme chvíle pohody a klidu, než v kuchyni. Tady jsme si jako malí špunti hráli poblíž máminy sukně, později u kuchyňského stolu mastili domácí úkoly a tady voněly ty nejlepší buchty na světě.